Liverpool’un sponsorunun Hizbullah, Hamas, El Kaide ve Taliban’a yardım ettiği öne sürüldü

New York’taki mahkemeye cuma günü sunulan bir dava dilekçesine göre Birleşik Krallık’ın en büyük bankalarından Standard Chartered, İran’la ilişkili kurum ve kuruluşlara para aktarmış. Yaptırım uygulanan şirketler ve terör örgütü olarak kabul edilen yapılar da alıcılar arasında görülüyor.

Lübnan Hizbullahı, Hamas, El Kaide ve Taliban gibi örgütlerin parasının gizlice uluslararası sisteme sokulduğu iddia ediliyor.

Birleşik Krallık merkezli Financial Times, ifşacıların ABD’li yetkililere 2012 ve 2013’te sunulan evrakları incelemesi sonucunda bu gizli bilgilerin ortaya çıktığını bugün bildirdi.

Biri bankanın eski yöneticisi olan iki ifşacının, 2012’de Manhattan’daki federal mahkemeye verdikleri dava dilekçesinin reddinin iptalini sağlamaya çalıştığı da aktarıldı.

2011’de bankadan ayrılan Julian Knight ve döviz tüccarı Robert Marcellus, yarım milyona yakın şüpheli mali işlemi barındıran gizli verilerde İran’la alakalı kurum ve kuruluşlarla toplamda 9,6 milyar dolarlık işlem yapıldığını savunuyor. İran’la ilgili forex işlemlerinin nominal değeriniyse 100 milyar dolar olarak bildiriyorlar.

Londra merkezli bankanın artık İranlı müşterilerle iş yapmayacağını 2007’de açıklamasının ardından 2008-2013 döneminde bu işlemleri gerçekleştirdiği öne sürülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir